Kupkrzeslo.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak urządzić domowe biuro by efektywnie pracować zdalnie?

Obecnie, w czasie pandemii coraz więcej osób musi pracować w trybie zdalnym ze swojego mieszkania czy domu. Przystosowanie miejsca pracy może być niełatwym zadaniem dla osób mających ograniczony metraż, a także dużą rodzinę. Warto wydzielić taką przestrzeń, w której pracując z domu, nie zaburzymy codziennego w nim funkcjonowania. Jest kilka nadrzędnych cech, o których jednocześnie powinniśmy pamiętać projektując nowoczesne domowe biuro.  

Wybór odpowiedniego biurka

Decydując się na biurko warto pomyśleć o jego późniejszym wykorzystaniu, kiedy już wrócimy do pracy w siedzibie firmy. Jest to jeden z najważniejszych mebli w Twoim domowym biurze.

Nie bez znaczenia jest wysokość biurka, która powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika. Przyjmuje się, że uniwersalna wysokość to 75-76 cm. Osoby wyższe powinny zainteresować się biurkami o wysokości nawet do 85 cm. Umożliwiają to regulowane stelaże lub stopki w zakresie 76 – 86 cm.

Podstawą pracy przy biurku jest jego właściwe ustawienie. Blat biurka powinien znajdować się na wysokości naszych łokci, lub nieco poniżej, tak aby pomiędzy przedramieniem a ramieniem tworzył się kąt ok. 90 st.

Jeśli z biurka będą także korzystali inni członkowie rodziny, to warto zwrócić uwagę na biurka regulowane elektrycznie lub manualne, których  zakres wysokości wynosi od 69 do 120 cm. Dodatkowo pamiętajmy, aby klawiatura znajdowała się blisko przedniej krawędzi biurka, co pozwoli na utrzymanie optymalnej pozycji górnej połowy ciała.

Wybór ergonomicznego krzesła biurowego i jego funkcje

Urządzając domowe biuro w salonie czy sypialni pamiętaj, że najważniejszą cechą krzesła przyjaznego dla twojego kręgosłupa jest, aby było to krzesło regulowane. Regulacja może obejmować wysokość, głębokość i kąt nachylenia siedziska, a także wysokość oparcia i umożliwienie tzw. „siedzenia dynamicznego”.

Regulacja wysokości siedziska

Odpowiednio dopasowana wysokość siedziska maksymalizuje komfort siedzenia poprzez zapewnienie odpowiedniej pozycji w stosunku do pola pracy i narzędzi pracy.

Regulacja głębokości siedziska

Regulowaną głębokość siedziska można lepiej dopasować do indywidualnych potrzeb w zależności od długości nóg osoby siedzącej. Głębokość siedziska ma istotne znaczenie dla zdrowia i komfortu.

Regulacja kąta nachylenia siedziska

Dzięki temu osoba siedząca może zredukować ucisk krawędzi siedzenia na nogi w okolicy kolan. Jest to ważne podczas pracy w pozycji pochylonej, np. pisząc na klawiaturze.

Regulacja wysokości oparcia

Umożliwia dopasowanie oparcia fotela do pożądanej tak, by jak najefektywniej wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

„Dynamiczne siedzenie”

Oparcie nieustannie podąża za plecami użytkownika, gwarantując im odpowiednie podparcie podczas pracy.

Ergonomia miejsca pracy w praktyce. Jak ustawić krzesło?

Ustawienie odpowiedniej wysokości siedziska

Połóż stopy płasko na podłodze, a następnie ustaw siedzisko tak, a by jego przednia krawędź znajdowała się tuz poniżej kolan – utworzy się kąt 90 st. w stawie kolanowym.

Ustawienie głębokości siedziska

Dosuń się maksymalnie do tyłu siedziska, tak aby przednia krawędź siedziska nie uwierała pod kolanami. Miedzy krawędzią, a kolanami powinien być zachowany odstęp o szerokości dłoni.

Ustawienie oparcia krzesła

Dostosuj wysokość oparcia tak, aby jego kształt pasował do Twoich pleców i zapewniał wygodne wsparcie kręgosłupa, szczególnie w jego części lędźwiowej.

Ustawienie siły oporu oparcia

Dostosuj siłę oporu (sprężystości) oparcia do swojej wagi i postury. Oparcie powinno podążać za Twoimi plecami.

Ustawienie podłokietników

W przypadku krzesła z podłokietnikami, ustaw podłokietniki na taką wysokość, aby kąt pomiędzy przedramieniem a ramieniem wynosił ok. 90 st. Podczas pracy przy komputerze, Twoje ramiona powinny się opierać na podłokietnikach i tworzyć prostą linie z nadgarstkami.

Ustawienie monitora

Prawidłowo ustawiony monitor powinien znajdować się w takiej pozycji, aby patrząc „na wprost” Twój wzrok padał 2-5 cm powyżej górnej krawędzi monitora. Odległość monitora od oczu nie powinna być mniejsza niż 45 cm.

Inwestycja w ergonomię - Dlaczego warto?

Ergonomiczne miejsce pracy zarówno w domowym biurze, jak i w firmie, to korzyści zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.

Korzyści dla pracownika to:

  • Komfortowe i wygodne miejsce pracy,
  • Ograniczenie bodźców wpływających na złe samopoczucie i dolegliwości,
  • Zmniejszenie kosztów związanych z leczeniem (zakup leków, leczenie szpitalne, rehabilitacja itp.)

Korzyści dla pracodawcy to:

  • Zmniejszenie ilości absencji pracowników spowodowanych dolegliwościami i chorobami związanymi z nieprawidłową organizacją miejsca pracy,
  • Zwiększenie produktywności,
  • Pozytywne wzmocnienie wizerunku firmy zarówno wśród jej pracowników, jak i jej kontrahentów.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl